Přednáška Jeho Svatosti DALAJLAMY

Porozumění: „Cesta ke štěstí“

30.11.2008   13:30 hod  Praha

Začalo to o pár dnů dříve, jako milé překvapení, když nám bylo nabídnuto zúčastnit se přednášky Dalajlamy.

Neváhal jsem ani chvilku a má zvědavost se s každým dnem zvětšovala. Dny ubíhaly rychle a já si i v myšlenkách rozpomenul na dobu, kdy jsem se o buddhismus zajímal více. Přišla neděle a po několikahodinové cestě jsme s přáteli stáli v několika frontách (u vchodu, u šatny, u vstupu do sálu), než jsme usedli do pohodlných křesel hodně velikého sálu. Zprvu jsme se snažili najít místa co nejblíže k podiu a uprostřed hlediště, ale již bylo vše obsazeno. Vzpomněl sem si, jak nějaký hlasatel ještě před vstupem do sálu oznamoval, že je zcela vyprodáno. Tipuji dle hrubých počtů sedaček v sále,

že zde bylo kolem 4 000 lidí.

Při pohledu na tak velkou masu lidí jsem měl možnost pozorovat různorodost tváří, postav, oděvů, ale i jemná vyzařování jednotlivců. V některých případech jsem si přál více úcty, etiky, klidné a tichnoucí harmonie před začátkem této nevšední přednášky, ale jak už to tak bývá, ne každý je dost vnímavý pro tyto události.

S příchodem vzácného hosta nastalo krásné zklidnění a naladění se na vřelá a láskyplná slova Dalajlamy. S každou jeho větou rozlévala se sálem harmonická energie plná porozumění a soucitu. Stěží zde mohu popsat všechnu tu atmosféru i obsah této přednášky, a tak aspoň pár momentů, které mám v paměti.

Dalo by se říci, že jádrem přednášky byla důležitost naší vřelosti, soucítění, klidné mysli i uvědomování si života. Nemohu opomenout slova o mateřství, těhotenství, rodičovství, kdy je velmi potřebné tyto fáze života prožívat v harmonii, s odpovědností za naše děti a jejich výchovu. Bylo odpovězeno i několik otázek z obecenstva, ze kterých mimo jiné vyplynula nutnost dialogu na všech úrovních života. Jediná sporná otázka z mého pohledu se týkala svobody a demokracie, jako jediného východiska pro budoucnost, ale asi proto, že mi v ní chyběl aspekt nutného duchovního obrození lidstva. Duchovní život by neměl a nemá být něčím pro pobavení, či pro poslední léta našeho života, vždyť sám Dalajláma, a nejenom on, je toho důkazem.

Co říci závěrem? Nejsem sice buddhista, ale ať už máme odlišné vnímání a chápání světa, měli bychom se vždy snažit nacházet co nás spojuje a ne, co rozděluje (dialog). Vždy se můžeme vzájemně obohatit i poučit a rozšířit své vědění. Přiznám se, ještě nikdy jsem nezažil takovouto adventní neděli a v žádném případě nelituji. Jsem velmi rád za tento prožitek zúčastnění se této vzácné přednášky a uvědomění si dalšího potřebného poznání souvislostí života. Je mi líto, že jsme nemohli být třeba i při společné večeři a v užším kruhu si s Dalajlámou pohovořit o dalších otázkách života, ale i o stromech, určitě by to stálo za to, tak snad příště. 

 

K. K.

PS: Děkuji za velmi příjemný a skvělý překlad pro mne neznámé slečně, či paní překladatelce. Neměla to jednoduché. A také zde byl velmi dobrý zvuk, skvěle ozvučeno. Navrhnul bych příště možnost titulků na promítaném plátně, které by byly rychlejší - souběžné.

Mrzí mne, že media opět zklamala, mohl to být přínosný pořad do české televize i do českého rozhlasu. Kdy to pochopí?!

 

Tuto přednášku můžete shlédnout na:

http://www.forum2000.cz/cz/o-nas/archiv-novinek/detail/prednasku-dalajlamy-muzete-sledovat-on-line/